Életmű — díj kitüntetettje Dr Balogh Géza

Koscso Ferenc
2 min readOct 11, 2023

--

A Hifi Magazin szerkesztősége és Darvas László mellett adományozunk egy második Életmű díjat is idén. Hagyományteremtő célzattal. Habár sok név felmerült és mindenki teljes joggal került a javasoltak közé, de egyszemélyben úgy döntöttem, hogy kevés méltóbb szakmai múlttal rendelkező személyiség van, mint Dr Balogh Géza. Villamosmérnök, cégtulajdonos, ügyvezető igazgató, főiskolai tanár, az MTA köztestületi tagja, Műszaki Tudomány kandidátusa, PhD.

Egyetemistaként a Telefongyár ösztöndíjasa volt, és itt kezdett dolgozni, de néhány hónap után kivásárolta a szerződéséből a Budapesti Elektroakusztikai Gyár, tanárai ajánlották a nagyvállalat vezetőinek; hamar bizonyította tehetségét, kutató-fejlesztő mérnökként néhány év múlva már több saját szabadalma volt; az itt töltött több mint két és fél évtized alatt egyre magasabb beosztásokba került. Kutatási területéhez tartozott a hang irányításának problémaköre, közöttük hangsugárzók irányított sugárzása és az irányított hangvételű mikrofonok, a nagyteljesítményű hangsugárzás, és a beszédérthetőség. Olyan fejlesztései voltak, amelyek hazai gyártmányként újdonságot jelentettek, így a különböző lengőtekercses dinamikus fej- és fülhallgató és mikrofon típusok, köztük az első magyar sorozatgyártott dinamikus stúdiómikrofon, kardiod hangoszlopok és stúdió ellenőrző hangsugárzók, tolmács hangrendszerek, akusztikai gerjedésgátlók, zenekari hangosító szettek; az 1980-as moszkvai olimpia hivatalos beszállítója volt a több mint két ezer fős BEAG, az ötkarikás játékokon több fejlesztése is közöttük a HTP90 típusú kardioid nagy hangteljesítményű hangsugárzók, amelyekkel a korabeli sajtó szerint „hangverseny teremmé változtatták a stadiont”. A rendszerváltozás után a vállalatot 1992-ben felszámolták, így az általa vezetett fejlesztői főosztály tagjai is elbocsájtásra kerültek. Itthon nem talált szaktudásának megfelelő szintű munkát, ezért a saját útjára lépett, és mivel a tudásán kívül semmit nem lehetett „átmenteni”, a nulláról kezdte felépíteni vállalkozásait; 1990-ben néhány akusztikus szakemberrel, így felségével, és dr. Vicsi Klárával, dr. Illényi Andrással megalapították az Interton Kft-t (1990) BEAG fejlesztői kollegáival pedig a Digiton Kft-t. A Digiton cég társ-ügyvezetője volt 2008-ig a nyugdíjba vonulásáig. Az interton Kft ügyvezetője 1990-től 2020-ig, amikor fokozatos átmenet után a vezetést fia ifj. Balogh Géza vette át. Vezetésével a kilencvenes évek közepétől újabb jelentős tervezések, fejlesztések jelezték szakmai útját többek között: többcsatornás digitális idő multiplex átviteli rendszerek, tolmács és konferencia rendszereket fejlesztettek (Digiton Kft), Az Interton Kft-ben, pedig kardiod és hiperkardioid vonalsugárzókat, audio-vizuális (AV) rendszereket, közöttük visszhangos termek hangrendszereit fejlesztették. Nevéhez fűződik a Magyarországon elsőként kifejlesztett és telepített, akusztikai utózengési időt változtató rendszer (DCR, továbbfejlesztett változata az AURA) kialakítása; munkái közül ki- emelendőnek tartja a szabadalmain alapuló speciális kardiod vonalsugárzók fejlesztését, valamint az infravörös-sugárzók és az infravörös vezeték-nélküli tolmácsrendszerek területén kifejtett tevékenységét; szerteágazó ipari szerep¬vállalása mellett kezdettől fogva jelentős kutatói és oktatói munkát is végez. Számos szakmai szervezet tagja.

Fontosnak tartja a kreativitást, a kitartást, az eredményességet, szereti végig csinálni az elkezdett folyamatokat; fontos szempont számára, hogy a kutatási-fejlesztési eredmények a gyakorlatban jól funkcionáljanak. A magánéletében fontos számára a család, a felelősség vállalás, a megértés és „ember lenni mindég, minden körülményben”.

--

--

Koscso Ferenc
Koscso Ferenc

Written by Koscso Ferenc

Solutions for Broadcast and Streaming System Integration, VR/AR/AI, Pro AV, High-End Audio, Inventor of My Reel Club Project

No responses yet