A Hifi Kiállításon felvett mini koncertek digitalizálása szalagról
Összehoztuk az eszközöket, embereket és elvégeztük a Hifi Kiállításon szalagra rögzített mini koncert felvételek digitalizálását DSD256 formátumban. Köszönet a Dream Audionak a helyszín és az eszközök jó részének a biztosításához.
A koncert felvételeket Perczel Tamás és Kishonti István készítették a négy DPA mikrofonkapszulával felszerelt „Kobaknak” nevezett Kishonti innovációs térmikrofonnal (a beépített négyből csupán két mikrofont használva) az APB Dynasonic analóg hangkeverőjének beiktatásával.
A rögzítést 38 cm/s sebességgel végző Nagra IVS magnót Wireworld Micro-Platinum ezüst mikrofon kábellel csatlakoztattuk a keverő kimenetéhez.
Az átjátszást a japán Otari maszteringre készített híres magnójával, az MTR20-szal készítettük.
A digitalizáláshoz, mint az elmúlt években már megszokottá vált, a svájci Merging elektronikáját, az Anubist hozta el Szendrő Gábor, a hozzá készített egyedi lineáris táppal együtt. Ez egyike azon kevés A/D konvertereknek, amely képes DSD256 módban is működni és a minőségét a világon mindenütt a referencia szintűként tartják számon.
A felvételkészítésekor a megfelelő szint beállításához nem az Anubis saját IC-s belső erősítését használtuk, hanem az Otari magnó diszkrét félvezetős elemekből megépített szabályozható kimenetét. A magnó jele közvetlenül Wireworld Platinum ezüst XLR kábelekkel került az ADC bemenetére, további elektronikák közbeiktatása nélkül.
A tápkábelek Kimber gyártmányok voltak. A Pyramix felvételi szoftver egy Pink Faun OCXO Ultra clockolt alaplapos, MZ/X lineáris tápos, i9 CPU-s Windows munkaállomáson futott.
Az átjátszás során semmilyen további beavatkozás, EQ-zás, dinamika processzálás nem történt. A DSD felvételi szint maximuma — 2 dB körül volt.
Hamarosan döntés születik a felvételek további sorsáról, de szerénytelenség nélkül mondhatjuk, hogy technikai értelemben nagyon jók lettek, zeneileg pedig komoly értéket jelentenek. A különleges helyszín és mikrofonozás, az egyszerű felvételi technika sokakban fogja felidézni a Jazz At The Pawnshop atmoszféráját.
A “Kobak” mikrofon szett négy mikrofon kimenete is rögzítésre került digitálisan, egyfajta kvadrofóniát biztosítva és megörökítve a “térhangzást”. Ezeket is meg fogjuk ismertetni a nagyérdemű publikummal valamilyen formában és a közeljövőben, valószínűleg egy előadás és bemutató sorozattal körítve, melynek témája a “TÉR” lesz.
Az alábbi előadások hangzottak el élőben a kiállításon:
https://medium.com/@mediaengineering/pitypangok-zenéje-8747c22965d1
https://medium.com/@mediaengineering/besh-o-drom-kvartett-koncert-669da5ef253c
A natív DSD és a szalagról digitalizált felvételek az alábbi linkről tölthetőek le: