DAP, mint teljes értékű audiofil forrás

Koscso Ferenc
6 min readJan 7, 2024

--

Az elmúlt hónapokban kipróbálhattam többféle un DAP-ot, vagyis hordozható audiofil lejátszót, fejhallgató erősítővel, D/A konverterrel egybeépítve, a Lotoo Mjölnirtól a Fiio különböző termékein keresztül sokfélét.

Streamer/lokális file lejátszó, fejlhallgató erősítő, DAC, Tidal, Qobuz, Spotify kliens kombó egyben — ez a DAP.

Nálam mindegyik nagyon jól bevált, mint teljes értékű desktop eszköz is.

Tulajdonképpen nem nagyon értem miért is nem terjedtek el jobban, desktop eszközként.

Itt van például a Fiio M15s (vagy az M17).

Leszámítva, hogy kell egy kifejtő (4,4mm Pentacon to XLR) kábel a szimmetrikus vonalszintű XLR kimenethez nem nagyon tudom miért is kellene bárkinek ettől többet tudó eszköz a rendszere forrásaként egy összességében akár 4–5 milliós rendszerben is?

Mindent tudnak, amire csak egy streamer alapú rendszernek tudnia kell és nem kell számítógép sem a használatukhoz a felhasználási módok többsége esetében.

419.900.- Ft bruttó a lista ára, de vehetnénk szinte bármelyik másik Q vagy M sorozatú Fiio-t, vagy Lotoo-t, Hiby-t, iBasso-t, Astell and Kern-t, Cayin, Shanling, stb eszközt. 150e és 4 millió között vannak az árak.

Nagyjából mindegyik kínai, talán az AK koreai.

Vagyis a bruttó 400e ár erős alsó középkategóriának számít.

Mit kapunk ezért (a fejhallgató erősítős funkcionalitást kihagyva, csak a streamer / DAC részre fókuszálva):

  • Egy komplett számítógépet, jó minőségű és kiválóan olvasható 5,5 inches, 720p felbontású kijelzővel (M17 esetében 5,9 inch és nagyobb, mint HD felbontás), érett, jól működő operációs rendszerrel (Android 10 audióra optimalizálva), komoly számításteljesítménnyel, ami akár valós időben tud PCM — DSD konverziót is hardverből csinálni.
    - 10 órás, valós akku időt akár fejhallgató erősítőként, akár vonali kimenettel és DSD256 lejátszással használva (PCM — DSD valós idejű konverzió bekapcsolásával kb 8 óra az üzemidő)
    - Wifi és bluetooth hálózattal, ez utóbbi a távvezérlés miatt is lényeges
    - Saját, az operációs rendszerben minden felesleges funkcionalitást kikapcsoló lejátszó szoftverrel, ami 384 kHz/32 bitig és DSD256-ig tud lejátszani filé-kat, és ami képes kihagyni az oprendszerbe épített konvertálást és bitperfect módon játszik az említett felbontásokban mindent.
    - Dekódol MQA-t 384 kHz/24 bitig
    - Roon végponti működést, stabil wifis kapcsolattal
    - Tidal klienst
    - Spotify klienst
    - Qobuz klienst
    - YouTube lejátszást zene és videó esetében is
    - Amazon Premium klienst
    - Apple Music klienst, bit perfect lejátszással
    - Gyakorlatilag bármilyen Android alapú audio alkalmazás letölthető és használható rajta
    - Kiváló minőségű digitális EQ elérhető a legfrissebb firmware használatakor
    - Beépített, gyors 64 GB (egyes készülékekben akár 256 GB) belső SSD tárat
    - Micro SD slotot, ami max 2 TB-ig kezeli a Class 10 kártyákat
    - A belső és az SD kártyán lévő zenéket képes megosztani is a hálózaton keresztül
    - Lejátszik minden ismert formátumot, wav-ot, flac-ot, dsf-et is

- Kettős, femtoszekundum precíz órajelgenerátort, a japán NDK nevű gyártó termékét, ami az FPGA-val együttműködve kiszolgálja a DAC chipet, és az FPGA extrém rövid I2S csatlakozással kapcsolódik a csiphez
- Graphene és fém alapú belső szendvics szerkezetet a jó hővezetéshez, rezgéscsillapításhoz és a nagyon fontos belső árnyékolásokhoz
- ESS Sabre 8 csatornás 9038Pro csipet, valós szimmetrikus kimenettel ( az M17 esetében dual 9038Pro)
- OPA927 műveleti erősítőket (M17 esetében THX 788+), valós szimmetrikus kimenettel, a 4,4 Pentaconn csatlakozó átkapcsolható vonalszintű szimmetrikus kimenetre szoftveresen.
- Analóg hangerőszabályzást akkor is, amikor vonal kimenetként használjuk az eszközt
- Panasonic fólia kondenzátorokat
- Az öt fokozatban állítható erősítésnek köszönhetően (vonalszintű kimenet használatakor is) bármilyen aktív hangsugárzót, végfokot meg tud hajtani, előfok nélkül, közvetlenül, akár hosszú XLR kábelellel is.
- SPDIF bemenetet, ami DoP módon is működik és SPDIF kimenetet, ami akár 384 kHz-et és DSD128-at is ki tud adni egy külső DAC felé.
- USB C csatlakozással külső DAC-ként funkcionálhat számítógépek mellett, Windows, Mac és Linux kompatibilis
- Az USB C csatlakozáson keresztül a belső tárra másolni lehet
- Wifin vagy bluetooth-on keresztül távvezérelhető
- Wifin keresztül tud NAS-hoz csatlakozni és onnan lejátszani

Használatakor a szokásos desktop rendszerekhez képest nem kellenek az alábbiak:
- Számítógép (csak ha Roon végpontként akarjuk használni) teljes önhordó módon ellátja a helyi lejátszó és a streaming lejátszó funkcionalitást is
- Drága tápkábel (mobil telefon töltővel lehet tölteni az USB C-n keresztül és akkuról használható)
- Drága Ethernet infrastruktúra, stackelt switches, lineáris tápok (már egy Telekom optikai router wifijével is üzembiztosan megy Roon végpontként a nagy felbontás)
- Drága Ethernet kábelek
- Drága USB kábel
- Drága összekötő kábel streamer és DAC közé
- Nem kell külső órajel generátor sem
- Nem kell neki állvány, a hangja nem érzékeny arra, hogy mire tesszük.

Ami kell hozzá:
Ha asztali eszközként kell használni akkor kell még egy kifejtő kábel, ebből a legdrágább mondjuk kb 25–30e Ft-ért egy Kácsa ezüst kábelből és Furutech XLR-ből készült 20cm-es Pentaconn- dual XLR kábel. Mint plusz költség, de ezt az ügyesebbek meg is tudják maguknak csinálni pár ezer forintos anyagköltséggel. Jó minőségű OCC réz kifejtő kábelt már olyan 13–15e ft körül tud csinálni a Kácsa.

A wifi üzembiztossága igazi meglepetés
A wifin keresztül még a DSD256 file-okat is üzembiztosan akadozás nélkül játssza, mint Roon végpont. Legyen akár egy telekomos wifi router vagy akár az iPhone wifi megosztása.

Mivel wifin keresztül csatlakozik a hálózatra és mivel akkuról megy, egyáltalán nem tűnik fontosnak min fut a NAS vagy a Roon Core, nincs szükség hozzá stackelt Ethernet switchekre sem a kiváló hanghoz.

Aki nem akar számítógép hegyeket, ámde szeretne mégis streamer/DAC-kal minden digitális jósághoz, kényelemhez hozzáférni nagyon egyszerűen, nem nagyon találhat ár/érték arányban és praktikumban érdekesebb megoldást, kiváló minőségű kijelzővel ráadásul.

Beszélgettem valakivel erről a témáról a Hifi Kiállításon és megkérdezte, hogy nem dinamika szegény-e a hangja ezeknek az eszközöknek? Valahogy sokakban az van, hogy a dinamikához nagy, forró és nehéz eszköz kell. Megnyugodhat mindenki, hogy nálam nem bizonyultak dinamika hiányosnak, egyik sem, amit próbáltam. Igaz én aktív hangfalakat hajtok velük, vagy előfokon keresztül, vagy közvetlenül.

Vagyis, ha valaki szeretne egyszerűen, ámde kiváló minőségben digitálisan zenét hallgatni tessék szétnézni a DAP-ok piacán is,

a Fiio, Lotoo, Hiby, iBasso, Astell and Kern, Shanling egészen kiváló megbízható és nagyon praktikus eszközöket csinál úgy tűnik, amiket érdemes desktop eszközként is komolyan számításba venni.

Biztosan kérdezik sokan magukban: na de milyen a hang?

Elég jó?

Versenyben van a szokásos, nagyobb méretű, emberesebb tápos eszközökével?

Véleméményem szerint teljes mértékben. Nyilvánvalóan rendszer és elvárások függvénye a szubjektivitáson túl a válasz. Ha valaki éppen streamert, DAC-ot keres, bátran gondolkodjon DAP-okban is, lehet hogy megtalálja a megoldást közöttük.

Ne felejtkezzünk meg a fejhallgatós részről sem.

Azoknak akik útkeresésben vannak, nagyon hasznos eszköz lehet a fejhallgató.

Egy jó fejhallgató erősítő és egy jó fejhallgató segít abban, hogy megértsük a szobánk/hangfalunk/hallgatási pozíciónk, mint akusztikai rendszer működését. Már a közepes árú fejhallgatók (mondjuk 100e forinttól felfelé) is általánosságban korrekt tonalitással rendelkeznek és a használatukkal könnyű ellenőrizni, hogy amit a hangfalon keresztül hallott hangzás mennyire köszönhető a környezetnek és mennyire az eszköznek vagy felvételnek, amit éppen kipróbálunk vagy megítélni szeretnénk a használhatóságát a rendszerünkben.

A DAP-ok, habár mobil eszközként gondolunk rájuk, teljesértékű asztali lejátszó eszközök, amik akár hordozhatók is lehetnek, még ha a köztudatba hordozhatóként is kerültek be.

Talán az egyetlen kompromissszumumuk desktop szempontból, hogy nincsenek rajtuk nagy méretű csatlakozók. A kisméretű felületszerelt alkatrészek, a mobil telefonos világból érkező technológia hatékony energia felhasználást tesznek lehetővé. Így sem nagy teljesítményű tápokra, sem az ebből következő nagy fizikai méretekre nincsen szükség.

A korlátaik inkább pont a hordozhatóságukban vannak, senki nem fog elmenni egy Fiio M17-tel futni valószínűleg.

--

--

Koscso Ferenc
Koscso Ferenc

Written by Koscso Ferenc

Solutions for Broadcast and Streaming System Integration, VR/AR/AI, Pro AV, High-End Audio, Inventor of My Reel Club Project

No responses yet